<< Back to all Blogs
Login or Create your own free blog
Layout:
Home > Flaxseed Egg Substitute = .04 cents per egg
 

Flaxseed Egg Substitute = .04 cents per egg

August 11th, 2008 at 04:37 pm

I just made up another batch of flaxseed egg substitutes since I want to make muffins later today. Did you know you can use ground flaxseed and water as an egg substitute? I learned this while doing research for my food storage and ways to lower my food costs. I have used it in cakes, muffins, bread, etc. for the last couple of months and have been happy with the results.

Here's the basic recipe to replace one egg:
1 tablespoon ground flaxseeds
3 tablespoons water (or other liquid)
Stir together until thick and gelatinous.

I like to do 1/4 cup ground flaxseeds and 3/4 cups water and let it thicken in the frig. I use 1/4 cup of the mixture for each egg I need when baking. It's good for 2 weeks.

Here is the cost breakdown:
Hodsonís Mill Milled Flaxseed at Wal-Mart
Retail Price: $1.84
2 Tblsp*26 servings/1lb bag = 52 Tblsp
1 egg sub = 1 Tblsp
$1.84/52 = .035 cents/egg sub
.035 cents * 12 = .42 cents per DOZEN

More Important Info to Know
Once you open the flaxseed you should keep it in your frig or freezer. It's also really good for your health; it helps lower cholesterol! Look for the flaxseed in the baking aisle. I found mine right by the flour and baking soda.

Enjoy!

5 Responses to “Flaxseed Egg Substitute = .04 cents per egg”

  1. sillyoleme Says:

    Wow, that is pretty neat.

    There is no taste or texture difference when you cook with it?

  2. Myrtle Says:

    I am going to try this. Thank you for sharing this info!!

  3. Personal Finance Student Says:

    Sillyoleme: A friend of mine felt like there was a slight taste difference in her bread, but I haven't felt that way. There can be a difference in color, with an egg you'll see more yellow (because of the yolk) and with the flaxseed substitute, you will probably see flecks of light brown or beige (because of the ground flaxseed). Perhaps my palate isn't sophisticated enough to notice, but I have been very happy with the results so far.

    Oh, I use them in waffles all the time too.

    Myrtle: You're welcome and good luck!

  4. mbkonef Says:

    You can also do the same sort of thing with soy flour. I know it is somewhere in one of the Tightwad Gazettes. I think itis a similar ration - like 1 tbs. soy flour to 3 of water but I cannot remember for sure. I do know that I have used it (when I had soy flour) and did not notice a difference.

  5. Joan.of.the.Arch Says:

    Hey, that is an excellent price on the flaxseed, too, I pay three times that or more.

Leave a Reply

(Note: If you were logged in, we could automatically fill in these fields for you.)
*
Will not be published.
   

* Please spell out the number 9.  [ Why? ]

vB Code: You can use these tags: [b] [i] [u] [url] [email]